DX_Awards

2016 – 2017

Sears Design Exchange National Design Competition


Koby Sabado, 1st Place – Graphic Design Challenge (Canada 150 Stamp)

 

Andrew DelRizzo, 2nd Place – Architecture Challenge (Eco-Home)

 

Liz Zaslavskaya, 3rd Place – Industrial Design (Roll N’ Skate)

 

Art in the Park Design Competition – City of Sutton (Winning Design Entries)

Mark Bisci

Dean Chattarpaul

Sofia Culbertson

JR Refuerzo

 


2014 – 2015

YCDSB Health Awareness Campaign
Matthew Conte, 1st Place – Logo Design
Kaylie Aguilar, 2nd Place – Logo Design
Val Nestico, 3rd Place – Logo Design

Matthew Conte, 2nd Place – Computer-Generated Magazine Ad

Pan Am / Para Pan Am Games – Athletes Village Art Project

“Cottage” Category, 1st Place


2013 – 2014

MindShare Learning 6th Annual Digital Learning Video Competition

Central Canada, 1st Place

19th Annual Sears Canadian High School Design Competition
Julia Cundari – 1st place, Industrial Design (Senior Category)
Steven Cheung – 3rd place, Industrial Design (Senior Category)
Amanda Nalli – 3rd Place, Architecture (Senior Category)
Laura Baldesarra – Honourable Mention, Graphic Design (Senior Category)

MADD York Region Poster Competition (Digital)
Karla Gomez – 1st place
Roy Kim – Honourable Mention
Ashley Cianni – Honourable Mention


2012 – 2013

18th Annual Sears Canadian High School Design Competition
Cynthia Undyantara – 1st Place, Fashion Design (Senior Category)
Valerie Mancini – 2nd Place, Graphic Design (Senior Category)
Victoria Arvaj – Honourable Mention (Senior Category)

York Region Anti Cyber-Bullying Campaign Competition
Nicole Ornales – 1st Place, Computer Generated Poster

York Region Early Harvest Competition
Rhea Lalsingh – Photography (Computer Manipulated), 2nd Place

APTN Aboriginal Day Flag Design Competition
Alina Statsenko – 1st Place


2011 – 2012

17th Annual Sears Canadian High School Design Competition
JP Subido – 1st Place, Industrial Design (Senior Category)
Lester Canave – 1st Place, Fashion Design (Senior Category)

BMW Retail Bag Design Competition
Louie Mangialardi – 1st Place
Stephanie Moretto – 2nd Place
Tamika Bobbitt – 3rd Place

York Region Early Harvest Competition
Sianica Galzote – Photography (Computer Manipulated), 1st Place
Michaela Carrere – Photography (Computer Manipulated), 2nd Place
Kevin Kwong-Chip – Photography (Computer Manipulated), 3rd Place

APTN Aboriginal Day Flag Design Competition
Cynthia Undyantara – 1st Place


 2010 – 2011

16th Annual Sears Canadian High School Design Competition
Tarah Hoeg – 1st Place, Graphic Design (Senior Category)
Joanne S0 – 3rd Place, Fashion Design (Senior Category)
Daniela Meli – Honourable Mention, Graphic Design (Senior Category)
Lester Canave – Honourable Mention, Graphic Design (Senior Category)
Laura Burdi – Honourable Mention, Industrial Design (Senior Category)

All State Insurance / York Region Police MADD Campaign Competition
Sarah Fuirgiele – Computer Generated Poster, 1st Place
Vanessa Tarasio – Computer Generated Poster, 2nd Place

York Region Early Harvest Competition
Theo Tsanas – Photography (Computer Manipulated), 1st Place


2009 – 2010

15th Annual Sears Canadian High School Design Competition
Aron Kim – George J. Klein Medal, Industrial Design (Senior Category)
Christine Ruscetta – 2nd Place, Graphic Design (Senior Category)
Victoria DiMarco – Honourable Mention, Graphic Design (Senior Category)

All State Insurance / York Region Police MADD Campaign Competition
Erika Sternberg – Computer Generated Poster, 1st Place
Aron Kim – Computer Generated Poster, 1st Place